ONUFRY ZAGŁOBA – OPIS OGÓLNY

Jan Onufry Zagłoba herbu Wczele to chyba najbarwniejsza postać Trylogii Henryka Sienkiewicza. Poznajemy go

Zagłoba Onufry Bohater
Onufry Zagłoba

już na początku Ogniem i Mieczem i towarzyszy Nam, aż do samego końca Pana Wołodyjowskiego. Większość czytelników kocha Zagłobę, choć wszyscy chyba zgodnie mogą przyznać, że jest to postać tak rozpięta jeśli chodzi o osobowość, że słusznie zauważa Bolesław Prus, iż taki bohater nie mógłby występować w rzeczywistości dlatego Zagłoba jest jak wiadomo postacią w 100% fikcyjną.

Zagłoba to przede wszystkim typowy Polski szlachcic – warchoł i pijak, który jak sam słusznie podkreślił w Panu Wołodyjowskim:

…nie lubię pustych naczyń…

Tak więc picie, imprezy, oraz hulaszcze życie to tak naprawdę chleb powszedni dla Pana Zagłoby. Nie szanuje on również prawa, ma w poważaniu wiele z zasad panujących wśród rycerstwa, ale trzeba mu przyznać, że w swoim warcholstwie kocha Rzeczpospolitą i jest wiernym towarzyszem swoich przyjaciół. Zagłoba zwany jest również Ulissesem z racji swoich nieprzeciętnych umiejętności jeśli chodzi o unikanie problemów i rozwiązywania ich nietypowymi metodami – sławnymi fortelami. Swoją postawą często budzi śmiech, często lekki zażenowanie, ale wśród rycerstwa w trakcie upływu lat buduje legendę Zagłoby, który jada obiady z Królem, doradza hetmanom, a sam nie jest senatorem tylko dlatego, że … poświęca się pro publico bono.