LONGINUS PODBIPIĘTA CHARAKTERYSTYKA POSTACI

longinus podbipiętaUrodzony we wsi Myszykiszki na Litwie Longinus Podbipięta to szlachcic Polski pieczętujący się herbem Zerwikaptur. Jako familiant posiada znaczny majątek ziemski i nie musi się zbyt mocno martwić o tak przyziemne rzeczy jak pieniądze. Ma jednak poważniejszy problem  – w chwili gdy poznajemy go w książce ma już ponad 40 lat i mimo, iż:

siła w lędźwiach jest, fortuna jest…

to jednak brakuje tego najważniejszego – trzech ściętych głów, które Longinus Podbipięta ślubował ściąć, a do tego czasu nie pozwalać sobie na tak przyziemną przyjemność jakim był ożenek choć krew się w nim burzyła.

Charakterystyczna w Longinusie była jego postura (obdarzony był olbrzymim wzrostem), oraz niespotykana wręcz siła, którą wyróżniał się na tle wszystkich bohaterów Ogniem i Mieczem. Dzięki temu mógł on sprawnie posługiwać się swoim mieczem „Zerwikapturem”, który został mu przekazany po wielkim przodku Stowiejce będącym protoplastą rodu Zerwikapturów.

Longinus mimo swoich monstrualnych rozmiarów i olbrzymiej siły cechował się opanowaniem, spokojem, oraz dużą pobożnością. Bardzo rzadko dawał upust swoim emocjom, jednak w boju był niezrównany i siał olbrzymie spustoszenie w szeregach wroga. Żadnemu rycerzowi nie sposób się było zastawić przed jego mieczem – taki, który próbował był wprost przecinany wpół.

LONGINUS PODBIPIĘTA NA SŁUŻBIE KSIĘCIA JEREMIEGO

Longinusa w Ogniem i Mieczem poznajemy w karczmie w Czehryniu, gdzie z pomocą rycerza Onufrego Zagłoby udaje mu się poznać Jana Skrzetuskiego, który wówczas był namiestnikiem chorągwi husarskiej księcia Jeremiego Wiśniowieckiego.  Wówczas to zakomunikował Janowi swoją gotowość do podjęcia służby wojskowej u księcia, a Jan widząc jego niespotykane zdolności rycerskie był rad z tego, że tak zacny rycerz chce się przyłączyć do księcia. Szczególnie, że Longinus był chyba najbardziej pożądanym „towarem” u każdego niemal wojewody w Rzeczpospolitej – był to bogaty, własnym sumptem wyposażony rycerz, którego interesowały w pierwszej kolejności sława i walka za ojczyznę. Tacy rycerze nie zaglądali w kiesę swoich mocodawców bijąc się na ogół bardzo sprawnie, gdyż posiadali już doświadczenie w rzemiośle wojennym.

Pełen opis encyklopedyczny Longinusa Podbipięty możecie znaleźć TUTAJ