JAN SKRZETUSKI CHARAKTERYSTYKA POSTACI
jan skrzetuski bohater

Jan Skrzetuski herbu Jastrzębie to główny bohater powieści Ogniem i Mieczem. Jego bohaterska walka w imieniu jedności Rzeczpospolitej, oraz burzliwe losy miłości do Heleny Kurcewiczówny to podstawa fabuły pierwszej części Trylogii Henryka Sienkiewicza.

Gdy poznajemy Jana jest on namiestnikiem (docelowo został porucznikiem) chorągwi pancernej księcia Jeremiego Wiśniowieckiego. Był to prawdziwy rycerz i bohater swoich czasów, które cechowało oddanie swojemu ukochanemu wodzowi, oraz Rzeczpospolitej. Jan na początku powieści ratuje życie Bohdana Chmielnickiego przez to wyrabia sobie u niego dług wdzięczności, który w późniejszym czasie ratuje mu niechybnie życie, gdy zostaje pojmany przez Kozaków.

Z racji młodego wieku bywa on porywczy, nie stroni też z tego co wiemy od swawoli, jednak niczego nie przekłada nad dobro ojczyzny, ani napitku, ani nawet miłości, przez co gdy zostaje rozłączony z Heleną popada niemalże w obłęd, ale postanawia stanąć przy ojczyźnie prywatę zostawiając na potem. Dla rycerza tego na równi ojczyźnie stoi również wiara w Boga. W wierze tej szuka swojego pocieszenia gdy jego losy zaczynają się negatywnie komplikować.

JAN SKRZETUSKI RYCERZEM IDEALNYM

Można śmiało napisać, że Jan Skrzetuski nie miał wad – w związku z tym można zarzucić Sienkiewiczowi, że była to postać mocno przerysowana. Nie zmienia to jednak faktu, że w ówczesnych czasach wielu ludzi pragnęło, czy też wręcz uchodziło za osoby nieskazitelne ponieważ żyła w nich pamięć o wspaniałych rycerzach. W czasach XVII wiecznych, kiedy wśród szlachty coraz mocniej zarysowywała się miłość do pijaństwa, bijatyk i warcholstwa postawa Skrzetuskiego z pewnością należała do rzadkości. Niemniej z powodu swoich poglądów, podejścia do wykonywanych obowiązków, oraz swojego zachowania w stosunku zarówno do przyjaciół jak i wrogów Jan Skrzetuski mimo młodego wieku wdzierał się w łaski potężnych panów, w tym swego ukochanego Jeremiego Wiśniowieckiego. Jan jako ideał rycerza dla swoich ideałów był w stanie poświęcić wszystko włączając w to szczęście własne i prywatę.

MIŁOŚĆ JANA SKRZETUSKIEGO DO HELENY

Wątek miłosny w Ogniem i Mieczem to niemalże w całości uczucia rodzące się pomiędzy Janem Skrzetuskim, a Heleną Kurcewiczówną. W ten związek wciąż mieszał się zakochany na zabój kozacki watażka BohunMiłość Jana i Heleny w bardzo wczesnej fazie została wystawiona na straszne próby. Helena na początku została obłapiona przez Jurko Bohuna, który odkrył jej potajemne afekty do Jana. Tu jednak na pomoc Helenie i co by nie napisać również Janowi przyszedł Onufry ZagłobaWyprowadził on Helenę potajemnie z Rozłogów i dzięki temu prawdopodobnie ocalił związek Jana i Heleny.